duminică, 7 iunie 2009

Misoginism sau incapatanare?


Dupa cum stim,offroad-ul este practicat in general de exponenti ai sexului barbatesc.Fie ca au o masina puternica,sau un proiect ambitios,chiar o motocicleta,sau sunt pasinati de enduro sau cross,ei sunt prezenti,si ar trebui admirati pentru munca ce o depun,si pentru pasiunea cu care se ocupa de lucrurile cu adevarat valoroase pentru ei.

Ca sa devi in pilot bun,sau chair un copilot trebuie ani de munca.Ca sa ai o masina buna,trebuie munca,rabdare si ambitie.Pana si ca sa-ti expui gandurile,visele,si cunostiintele in materie de off-road trebuie curaj,si ambitie,trebuie sa citesti sa te interesezi,sa cercetezi,sa fi in tema cu fiecare nouate in materie de concursuri,piese,masini,etc.

Avand aceasta manie mostenire de familie de la tata,am inceput sa caut si ca citesc forumuri.Astfel am gasit http://forum.club4x4.ro/ un loc de intalnire a tutor pasionatilor de offroad,fie pentru un novice,sau un membru senior,toti sunt acolo.

Avand u proiect M461 in desfasurare,am hotarat sa-l expun si sa astept pareri.

Culmea,un individ(nu dam nume,ca nu e frumos) a spus sa o femeie nu are ce cauta la volanul unui asemenea 4x4,si ca ar trebui sa las asta in seama sexului opus.Poate are dreptate,dar din cate am vazut multi au sarit in ajutor,nu toate femile sunt probleme la volan,cel putin deocamdata nu am cum sa dovedesc abilitatile mele,dar sper ca peste un an cand o sa am carnet si deja ceva experienta,sa merg ca o intalnire a clubului si sa ma dau victorioasa jos din masina si sa salut cu resprect toti participanti si toti cei ce se ocupa cu acest hobby.


Namolul,aventura,si satisfactia unui proiect merita simtite de oricine,nu conteaza barbat sau femeie.Offroad nu inseamna numai un hobby,pentru unii este un mod de viata,poate ca pun atata suflet intr-o masina incat poate fi considerata "copilul lor".


Dragilor(nu generalizez,ma adesez doar celor ce se simt cu musca pe caciula),nu mai fiti misogini sau incapatanati,si o fata poate avea un punct de vedere,si poate vor putea conduce si vor concura impotriva voastra candva.


Am inca o rugaminte,impatimitii de offroad din Rm Valcea si imprejurimi,adunati-va intr-un club,indiferent de masina,moto sau Atv.Cu cat mai multi,cu atat mai bine.huh?

sâmbătă, 16 mai 2009

Frati Jderi

Paradisul pe Pamant,Coltul de Rai,Adventure Park sau cum vreti sa-l numiti....este la 2 pasi de Rm Valcea,pe Valea Lotrului,Satul Pascoaia...
Pozele probabil vorbesc de la sine...stiam de existenta acestei minunatii,insa am avut sansa de a ajunge acolo la momentul potrivit si am putut sa vizitam Satul de Vacanta...O minunatie arhitectonica,foarte practic si superb,nu cred ca poti gasi cuvintele potrivite de a descrie ce este acolo.
Ne-au intampinat doi caini ciobanesti germani,care ne-au facut turul.Cei mai frumosi ghizi,dar si cei mai jucausi.
Satul de Vacanta Fratii Jderi nu este numai un loc,este si un mod de viata,poate unul dintre cele mai sanatoase si mai frumoase pe care le-ai putea gasi.

Timpul are in SATUL DE VACANTA FRATII JDERI un alt sens decat cel pe care il aflati uitandu-va la ceas.

Decorul natural, de o frumusete salbatica, va taie pur si simplu respiratia: cascade galagioase, prapastii, paduri verzi, coline suspendate.

Liniste,Natura,Relaxare.....


Aventurile, care asteapta turistii cu bratele deschise, se desfasoara pe alte coordonate la ... FRATII JDERI.





































































Aici, la FRATII JDERI este locul ideal pentru drumetii in care poti descoperi o flora si o fauna montana cu totul speciale. Amatorii de pescuit vor avea placerea unei relaxari totale. Aici, la FRATII JDERI este locul cel mai indicat pentru cei care vor sa traiasca senzatii tari.
Motto-ul celui care a creat viata pentru viata aici in mediul autentic, virgin, “specialistul in AVENTURA” CEZAR COTESCU este:"Sa traiesti ca la FRATII JDERI".CEZAR, impatimitul iubitor al naturii, masteru emerit al sportului a introdus aici lectii de autoaparare, punand accent insa pe abc-ul supravietuirii in natura.Cultura si educatia fizica constituie in opinia sa cheia unei vieti echilibrate, sanatoase, a vesnicei tinereti.TIRUL CU ARCUL si ARMA, PESCUITUL SPORTIV, ALPINISMUL, atrag aici, la FRATII JDERI, iubitori ai naturii din intreaga lume.CAIACUL (5x2 locuri) pe raul OLT sau LACUL VIDRA si MOUNTAINBIKE (8 bucati) si alte multe activitati sportive reprezinta o alta dorinta realizabila a oamenilor activi.Plimbarea este o placere in acest peisaj idilic. Peisajul incantator de la FRATII JDERI imbie la drumetii, aerul curat si tare este la el acasa aici. Fara praf si alergeni, atmosfera din aceste locuri are un bogat continut de ioni negativi. Un rol esential il au padurile de brad si molid de pe inaltimile din jur, care aigura un aer puternic ozonat. Aici intalnim un climat cu veri racoroase. Si, pentru ca toata lumea sa fie multumita, CEZAR COTESCU, arhitect in adevaratul sens al cuvantului (prin profesie si prin modelarea naturii) ofera IARNA IN IGLU!




Numai vazand ce minunatii ascunde locul eu am ramas impresionata,si in opinia mea merita sa pun aceste poze pe blogul meu.Informatiile sunt preluate de pe site-ul:
http://www.valcea-turism.ro/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=180&Itemid=137
Sa traiesti ca la Fratii Jderi!